Kraški rob

Vir: MOK
Hrib Slavnik (1028 m)
Slavnik je najvišja točka v Mestni občini Koper in priljubljen izletniški cilj planincev Iz Koprskega primorja. Od tu se razprostre čudovit razgled na celoten Tržaški zaliv vse do Benetk, oddaljene Dolomite in Julijske Alpe ter na okoliške visoke kraške planote. Čez vrh vodi Slovenska planinska pot, tik pod njim pa stoji planinska koča, ki so jo poimenovali po dr. Henriku Tumi (1858-1935), alpinistu, planinskemu ideologu, zbiralcu topografskih imen in politiku. Vrh pokriva značilno kraško travniško in sredozemsko gorsko rastlinstvo.
Vir: MOK
Obrambni stolp v Podpeči
Podpeški stolp stoji na strmi steni Kraškega roba nad vasjo. Stolp, domačini mu pravijo Grad, je bil zgrajen v 15. stoletju, verjetno na mestu starejše utrdbe. Kot opazovalni in signalni stolp je deloval znotraj verige utrjenih zatočišč in stražarskih točk vzdolž vzhodne meje beneške države. Pod njim je naravna jama, ki so jo vaščani za časa turških vpadov uredili v utrjeno zatočišče. Tržačani so ob pomoči Avstrijcev poskušali zavzeti stolp četa 1513, vendar jim to ni uspelo in je pod beneško oblastjo ostal vse do njenega propada leta 1797. Po prenehanju turških vpadov in po zadnji beneško-avstrijski vojni so utrdbe na Kraškem robu izgubile svojo vlogo.
Vir: MOK
Jama Grad nad vasjo Podpeč
Pod obrambnim stolpom v Podpeči se nahaja naravna jama, imenovana Grad. Nekoč je služila kot zatočišče pred sovražnimi napadi, najprej Obrov, nato Turkov in Uskokov. Vhod v jamo so zazidali in utrdili. Jama in stolp sta se vključevala v vrsto utrdb na nekdanji meji med Beneško republiko in Avstrijo. V neposredni bližini jame se nahaja še nekaj manjših jam, v katerih so arheologi odkrili ostanke iz predrimske dobe: živalske kosti, ognjišče in kamnit izdelke iz paleolitskega obdobja. Gre za najstarejši dokaz o naselitvi območja Mestne občine Koper.
Vir: MOK
Cerkev sv. Štefana v Zanigradu

Vir: MOK
Obrambni stolp v Kubedu

Vir: MOK
Cerkev sv. Trojice z obzidjem in freske – mrtvaški ples v Hrastovljah

Vir: MOK
Nagnjen zvonik cerkve sv. Valentina v Črnem Kalu
Vasica Črni Kal, ki se je razvila v zavetni prisojni legi Kraškega roba, je mnogim poznan po vidno nagnjenem zvoniku, kateri je redkost v cerkvenem stavbarstvu. Baročno cerkev sv. Valentina so na temeljih stare cerkvice, verjetno že iz 7. stol., zgradili leta 1680, temeljito pa obnovili leta 1912. Zaradi posedanja terena ob stiku fliša z apnencem se je 23 m visok zvonik nagnil za dober meter, leta 1997 pa so ga privezali z močnimi jeklenimi vrvmi in tako preprečili nadaljnje nagibanje.
Vir: MOK
Benkova hiša v Črnem Kalu
Benkova hiša se ponaša z najstarejšim kamnitim portalom istrsko-kraške arhitekture in fasado, grajeno iz pravokotnih sagovcev (kapniške kamnine). Na zahodni strani hiše je polkrožno zaključen portal z napisom, ki kaže, da sta hišo l. 1489 zgradila mojstra Andrej in Benko (Andreas et Benco construxerum). Je najstarejši poznan signiran in datiran objekt ljudskega stavbarstva na Slovenskem, s sledovi sočasnega poznogotskega in romanskega oblikovanja. Bila je ena izmed najlepših hiš v tedanjem času. Leta 1990 so hišo s pomočjo konservatorjev temeljito prenovili.
Vir: MOK
Utrdba nad vasjo Črni Kal
Da bi bilo območje že od nekdaj poseljeno, pričajo številen najdbe iz različnih zgodovinskih obdobij. Ob skalnem robu nad vasjo Črni Kal so ostanki starega gradu iz 11. stol., ki ga je dal sezidati istrski mejni grof Ulrik I, da bi lahko nadziral pomembne strateške poti. Ruševine utrdbe so na strmi skali, ločeni od Kraškega roba, ki ju je nekoč povezoval dvižni most. Danes so ostanki utrdbe ponovno dostopni preko kovinskega mostu.
Vir: MOK